Styczeń to dobry czas na podsumowania… i planowanie kolejnych działań! Rok 2023 dla Netrix LINK był czasem intensywnej pracy oraz podnoszenia sobie zawodowej poprzeczki. O sukcesach w minionym roku rozmawiamy z Łukaszem Gołąbkiem, Wiceprezesem Netrix LINK.
Jaki działania i projekty zrealizowano w Netrix LINK ubiegłym roku?
Łukasz Gołąbek, Wiceprezes, Netrix LINK: 2023 był dla nas okresem zakończenia projektów, które były związane z końcem perspektywy finansowej 2014-2020. Dużym i ważnym projektem był WAB – Wschodni Akcelerator Biznesu. To platforma startowa w pełni dedykowana dostarczaniu profesjonalnego wsparcia przyszłym przedsiębiorcom, którzy zgłosili się do programu. Realizowany był on przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Działania te były intensywne, dlatego do pracy przy tym projekcie oddelegowaliśmy 8 pracowników Netrix LINK. Animatorem projektu był Puławski Park Naukowo-Technologiczny z którym ściśle współpracujemy.
Kto mógł uczestniczyć w tym projekcie?
ŁG: Projekt skierowany był do osób, które chciały założyć działalność gospodarczą. Miały pomysł, a my mogliśmy pomóc w przekształceniu tego pomysłu w realny produkt lub usługę.
Wschodni Akcelerator Biznesu, jak podpowiada nazwa, skupiony był w makroregionie Polski Wschodniej, czyli w województwie lubelski, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Kto jeszcze był partnerem w WAB?
ŁG: Naszymi partnerami w projekcie byli: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Rebels Valley Sp. z o.o. Naszym wspólnym zadaniem było stworzenie ekosystemu, który był gotowy wspierać przedsiębiorców, którzy mieli innowacyjne pomysły. Jednak innowacyjny pomysł to czasem nie wszystko, naszym celem było zamienienie tego pomysłu w rentowny biznes.
Jakie działania Netrix wniósł do tego projektu?
ŁG: Wspieraliśmy startupy w ich ścieżce rozwoju. Ocenialiśmy wnioski w ramach poszczególnych rund naborów, następnie inkubowaliśmy poszczególne startupy, średnio przez pół roku.
Ubiegły rok zakończył się dobrą wiadomością… co też złożyło się na plany na ten rok…
ŁG: Uruchomiliśmy drugą edycję WAB. Umowa została podpisana 28 grudnia 2023, a w styczniu byliśmy na pierwszym spotkaniu roboczym dla wszystkich partnerów. W ramach WAB2 aż 200 startupów otrzyma wsparcie. My zajmiemy się usługami eksperckimi m.in. w zakresie nawiązywania relacji z firmami, badania potrzeb klientów czy budowania zespołu.
Działania Netrix Link to również projekty badawczo-rozwojowe. Jakie projekty realizowano w 2023 roku? Jakimi osiągnięciami możemy się pochwalić?
ŁG: W 2023 realizowano i zakończono projekt pt. „Platforma sztucznej inteligencji oparta na chatbotach do analizy potrzeb klientów w czasie rzeczywistym”. Platforma ta dostarcza rozwiązań z obszaru kompleksowego wsparcia klienta, marketingu, budowania społeczności, analizy danych, sztucznej inteligencji i e-commerce (platform as a service) – taki innowacyjny CRM. Pod koniec roku został złożony wniosek o patent do UP na innowacyjne rozwiązanie będące efektem realizacji projektu. Produktem tego projektu był Inteligentny system analizy danych wieloźródłowych służący do monitorowania zachowań konsumenckich oraz urządzenia do przesyłania danych z systemów POS.
W 2023 kontynuowaliście inny projekt: „Stworzenie inteligentnego systemu analiz danych wieloźródłowych służącego do monitorowania zachowań konsumenckich oraz urządzenia do przesyłania danych z systemów POS”.
ŁG: Celem tego projektu było zbudowanie prototypu systemu informatycznego do analizy zachowań, optymalizacji i generowania nowatorskich procesów biznesowych eksploracji danych. Zadaniem aplikacji jest optymalizacja i tworzenie nowych procesów, analizowanie danych (data mining) oraz pokazywanie zależności pomiędzy danymi i procesami. Modele biznesowe tworzone są na podstawie danych z zewnętrznych źródeł, z hurtowni danych (m.in. systemów ERP) oraz danych z zasobów internetowych (web mining). Wynikiem tego projektu był produkt: Inteligentny system w modelu rozproszonym do zarządzania i sterowania łańcucha dostaw.
Podczas procesu realizacji projektu mogą pojawić się różnego rodzaju trudności, które mogą wpłynąć na jego przebieg oraz osiągnięcie założonych celów. Czy pojawiły się trudności podczas realizacji tego projektu?
ŁG: Projekt zakończył się, jednak w wyniku pandemii covid opóźniona była komercjalizacja wyników projektu, która nastąpiła dopiero w drugiej połowie 2022, a kontynuowana w 2023 r.
Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło…
ŁG: Wszystkie założone cele udało się zrealizować. Również kontrola projektu potwierdziła jego prawidłową realizację i osiągniecie celu projektu jakim jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu. Co więcej, w wyniku komercjalizacji spółka uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży produktów powstałych w wyniku realizacji projektu. Otrzymaliśmy również patent – Układ do analizy danych wieloźródłowych – będący wynikiem prowadzonych badań.
Jakie jeszcze produkty wdrożyliście w 2023 roku?
ŁG: Kolejny projekt to „Opracowanie prototypu inteligentnego systemu w modelu rozproszonym, sterującego łańcuchem dostaw, umożliwiającego personalizację i identyfikację wyrobów w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem algorytmów uczenia głębokiego”. Głównym celem było zbudowanie inteligentnej platformy sensorowej umożliwiającej użytkownikom elastyczną i swobodną konfigurację, a tym samym dostosowanie do oprogramowania do współpracy z systemami zewnętrznymi. Projekt został zrealizowany prawidłowo co zostało potwierdzone przez kontrole instytucji na zakończenie projektu i zostały osiągnięte cele projektu, czyli wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu. Tu również złożyliśmy wniosek o udzielenie patentu. W 2023 r. byliśmy w trakcie wdrażania produktu we własnej działalności w celu przygotowania produktu do komercjalizacji. Wymienione projekty były dofinansowane ze środków EU w ramach Działania 1.2 „Badania celowe”, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 oraz ze środków własnych.
Ubiegły rok to również rozwój kadr w Netrix LINK…
ŁG: Tu podjęliśmy intensywne działania. Staraliśmy się podnosić kwalifikację naszego personelu poprzez własne programy aktywizacyjne. Dwudziestu jeden naszych pracowników odbyło studia podyplomowe, kursy i szkolenia za łączną kwotą 506 800 zł. W całej naszej grupie pracuje 150 osób, które mogą awansować wewnątrz struktury oraz przekwalifikowywać się.
Netrix LINK aktywnie wspierał innych przedsiębiorców w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. Co na tej płaszczyźnie przyniósł 2023?
ŁG: Napisaliśmy wniosek B+R dla firmy Sygnoko w ramach konkursu Ścieżka SMART w nowej strukturze. Był to zupełnie nowy model dlatego też było to dla nas sporym wyzwaniem. Ocena była kilkuetapowa, wniosek trzeba było obronić na panelu. Złożono 1540 wniosków, dofinansowanie otrzymało jedynie 198 firm. Wynikiem tej współpracy był system Contack Millennium, czyli platforma do aktywnego i inteligentnego zarządzania procesami biznesowymi. To jeden z nielicznych startupów, który otrzymał dotację. Złożyliśmy też projekty w ramach konkursów na internacjonalizacację, cyfryzację, czy automatyzację procesów w przedsiębiorstwach.
A jak układa się współpraca Netrix LINK z jednostkami naukowymi?
Na stałe współpracujemy z praktycznie ze wszystkimi uczelniami Lubelszczyzny: Politechniką Lubelską Akademią WSEI, UMCS oraz Uniwersytetem Medycznym jak i z Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. Chcemy pełnić rolę łącznika nauki z biznesem. Staramy się dbać o relacje przedsiębiorców (których wspieramy w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł pozyskiwania) ze światem naukowym. Chodzi o to, żeby to nie była współpraca teoretyczna, na papierze, zależy nam żeby miała wymierne rezultaty.
Uprzejmie dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów…
ŁG: Również dziękuję.