Kontakt

Narzędzie wspomagające zarządzanie projektami

Netrix LINK Sp. z o. o. realizuje projekt pn. „Narzędzie wspomagające zarządzanie projektami, wdrożeniami oraz obsługę serwisową klientów z wykorzystaniem algorytmów NLP/NLU i rozpoznawania mowy”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania FEPK.01.01 Badania i rozwój, Typ projektu: Wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, Priorytet FEPK.01 Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka, Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027.

Projekt zakłada opracowanie innowacyjnego systemu wspierającego i automatyzującego procesy zarządzania projektami z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji opartych na metodach analizy języka naturalnego. W realizacji projektu wykorzystane zostaną metody sztucznej inteligencji, przede wszystkim z dziedziny NLP/NLU. Wykorzystanie technik NLP do analizy nieustrukturyzowanych danych, takich jak teksty i dokumenty związane z projektami pozwala na automatyzację procesu wydobywania informacji.

Zaletą systemu będzie wielozadaniowość polegająca na jednoczesnej możliwości rejestracji dźwięku, analizie strumieni danych, dynamicznej budowie formatek projektów, adnotowaniu strumieni dźwiękowych, raportowaniu i logowaniu przebiegu procesów, synchronizacji z systemami zewnętrznymi, administracji podłączonych do systemu urządzeń wirtualnych, integracji z technologiami chmurowymi.

Realizacja zostanie podzielona na etapy:

  • opracowanie narzędzi algorytmicznego ekstrahowania informacji z wczytanych danych tekstowych oraz głosowych, z wykorzystaniem metod NLP/NLU (przetwarzania rozumienia języka naturalnego) i ASR (automatycznego rozumienia mowy);
  • opracowanie modeli i narzędzi do kategoryzacji danych wejściowych
  • opracowanie ontologii i bazy wiedzy opisujących integrację danych tekstowych i głosowych z procesami projektowymi;
  • stworzenie metody automatycznego rozszerzania bazy wiedzy i douczania (ang. fine-tuning) modeli uczenia maszynowego;
  • opracowanie algorytmów dodawania kontekstu semantycznego dla modeli analizy języka naturalnego za pomocą metod RAG (ang. retrieval-augmented generation)
  • opracowanie metod łącznia dużych modeli językowych (LLM) z bazami wiedzy i wiedzą domenową;
  • opracowanie inteligentnych algorytmów umożliwiających automatyzację obsługi przepływu i automatyzację wczytywania danych;
  • opracowanie mechanizmu automatycznego uzupełniania formularzy projektowych;
  • opracowanie modułu wirtualnego asystenta wspomagającego pracę ludzką i automatyzującego określone zadania projektowe;
  • opracowanie modułu analitycznego i automatyzującego proces zarządzania projektami.

Głównymi czynnikami konkurencyjności proponowanego rozwiązania są:

  • Przetwarzanie języka naturalnego (NLP/NLU) – wykorzystanie NLP/NLU do przetwarzania mowy w języku polskim. Automatyczne wypełnianie formularzy, interpretacja założeń projektowych, generowanie zadań i raportów na podstawie wypowiedzi użytkownika. Znaczne usprawnienie procesu zarządzania projektami i redukcja czasu wprowadzania i wyszukiwania danych.
  • Wirtualny asystent głosowy tworzy i przypisuje zadania na podstawie poleceń użytkownika, przypomina o terminach, generuje raporty i analizuje zagrożenia. Jest to znaczne ułatwienie interakcji użytkownika z systemem, zwiększenie wydajności pracy.
  • Elastyczność w zakresie modyfikowania formularzy projektowych wraz z rozwojem narzędzia i dostosowywania ich do różnych typów projektów. Pozwala użytkownikom dostosować system do swoich indywidualnych potrzeb i specyfikacji projektowych.
  • Automatyzacja i optymalizacja procesów. Dzięki automatycznemu wypełnianiu formularzy, analizie semantycznej i generowaniu raportów, system znacznie usprawnia procesy zarządzania projektami.
    Rozwiązania, które nie wykorzystują narzędzi sztucznej inteligencji do wsparcia procesów projektowych staną się przestarzałe a rynek idzie w kierunku większego wykorzystania AI w wielu dziedzinach.

Opracowany system ma być narzędziem wspomagającym zarówno pracę kierowników projektów, pracowników jak również zarządu. Pozyskane dzięki systemowi informacje mogą pomóc skupić się na istotnych problemach biznesowych oraz podjąć optymalne decyzje.

Potencjalnymi odbiorcami można podzielić na trzy grupy:

  • Firmy, które nie wykorzystują żadnych form zarządzania projektami – z konieczności optymalizacji swojej działalności chcą sformalizować swoje działania.
  • Firmy, stosujące metody zarządzania projektami w codziennej praktyce – zastosowanie systemu pozwoli na automatyzację wielu czynności, ułatwi dostęp do informacji dotyczących dokumentacji projektów, przebiegu realizacji oraz ewentualnych zagrożeń w trakcie realizacji projektów.
  • Analitycy biznesowi, weryfikujący działanie organizacji na poziomie projektowym – system będzie informował o realizowanych projektach, stanie ich zaawansowania, opóźnieniach lub innych problemach.

Koncepcja prac w ramach projektu zakłada podział logiczno-koncepcyjny na trzy zadania obejmujące badania przemysłowe (zadania 1 i 2) oraz prace rozwojowe (zadanie 3):

  • Zadanie 1. Opracowanie metod i algorytmów pozyskiwania danych wejściowych dla modułu
    analitycznego oraz algorytmów NLP i NLU analizy tekstu.
  • Zadanie 2. Projekt i implementacja modułu NLP do przetwarzania mowy i analizy semantycznej oraz
    modułu wirtualnego asystenta.
  • Zadanie 3. Opracowanie architektury, interfejsów API oraz prototypu systemu.

Wartość projektu: 5 289 490,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 570 834,00 zł

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie